Rhino Kursu Ankara

Rhino: Bu 3B modelleme yazılımının özellikleri nelerdir?

Üreticiler için en popüler 3D modelleme yazılımlarından biri, Rhino olarak da bilinen Rhinoceros 3D’dir. NURBS (Uniform Rational Basis Splines) geometrisine dayanan bu yüzey modelleme yazılımı, mimari, prototipleme, mühendislik, mücevher ve endüstriyel, grafik, deniz ve otomotiv tasarımı için yaygın olarak kullanılmaktadır. En son sürümü olan Rhino 6, programı kullanırken ortaya çıkabilecek engelleri kaldırmak için oluşturulmuştur. Binlerce kullanıcısı sayesinde yazılım geliştirilmiş olup, mevcut sürüm daha hızlı ve daha kararlıdır.

Rhino Kursu Ankara

Yazılım, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da satış, eğitim, pazarlama ve yazılım desteğine adanmış Barselona merkezli bir şirket olan Robert McNeer & Associates tarafından oluşturuldu. Rhinoceros 3D, başlangıçta çok uluslu şirket Autodesk tarafından geliştirilen AutoCAD yazılımının bir tamamlayıcısıydı. Bu yazılımın başarısı, çizimlerin karmaşıklığının veya boyutunun bir sınırı olmaması gerçeğinde yatmaktadır. O halde gelin Rhinoceros’un son sürümünün özelliklerini inceleyelim!

Rhino Parametrik Modelleme Kursu Ankara

Rhino 6’nın ana özellikleri

Rhinoceros 3D, çizimden, eskizden ve hatta 3D taramadan büyük bir hassasiyet ve ayrıntıyla hayal edilemez şekiller oluşturmanıza olanak tanıyan çok sayıda karmaşık 3D modelleme aracına sahip bir CAD yazılımıdır. Yazılım çoğu tasarım, çizim, CAM, prototip oluşturma, işleme ve çizim programıyla uyumludur. Daha önce de söylediğimiz gibi, NURBS kullanılarak serbest modellemeye dayanmaktadır. Rhino 6, bir 3B şekli doğru bir şekilde tanımlayabilen eğrilerden veya matematiksel formüllerden çalışmanıza olanak tanır. Geliştiricinin sitesinde, “NURBS, basit bir 2B çizgi, daire, yay veya eğriden çok karmaşık bir serbest biçimli 3B organik yüzey veya katıya kadar herhangi bir şekli doğru bir şekilde tanımlayabilen 3B geometrinin matematiksel temsilleridir. Esneklikleri ve doğrulukları nedeniyle NURBS modelleri, illüstrasyon, animasyon veya üretim gibi herhangi bir süreçte kullanılabilir.”

Kullanıcı nesneyi modelledikten sonra, eklemeli üretime uygun bir .STL veya .OBJ formatında dışa aktarılabilir. 3B baskının bu 3B modelleyicinin özelliği olmadığını belirtmek önemlidir. Web sitesinde okuyabilirsiniz: “Kavramların yalnızca oluşturulduğunda ve kullanıcının elinde olduğunda yararlı olduğunu düşünmeye devam ediyoruz. Dijital üretim ve 3D baskı maliyetlerinin serbest düşüşte olmasıyla birlikte, giderek daha fazla tasarımcı artık 3D dijital üretim ekipmanına doğrudan erişebiliyor. İmalat veya inşaatın tüm alanlarında uzman olmasak da, Rhino’nun modellerinin yeterince doğru ve bir tasarımın gerçekleştirilmesine dahil olan tüm süreçler için erişilebilir olmasını sağlamaya çalışıyoruz.“


Rhino 3D yazılımı: Mimari ve Endüstriyel Tasarım için 3D Modelleme Yazılımı

3D baskı projeniz için mükemmel 3D modelleme aracını mı arıyorsunuz? “Rhino” veya “Rhino 3D” olarak da bilinen Rhinoceros 3D, bilgisayar destekli tasarım yazılımıdır. Rhino CAD, öncelikle mimari ticaret, endüstriyel tasarım ve mücevher tasarımında kullanılır. Hızlı prototiplemeden üretime, bu bilgisayar destekli tasarım programının sunduğu tüm avantajlara göz atın!

Rhino Kursu Ankara Kızılay

 


Rhino 3D: Bu 3D modelleme yazılımı nedir?

Rhino yazılımı, Robert McNeel & Associates tarafından geliştirilmiştir. Yazılım kullanıcı lisansının maliyeti yaklaşık 1000 €’dur, ancak Rhino’nun tam yazılım sürümünün 90 günlük ücretsiz deneme sürümü mevcuttur.

Rhino, Microsoft Windows ve Mac işletim sistemleri için geliştirilmiştir. Rhino 6’dan önce, deneyiminize görsel bir betik dili olan Grasshopper’ı da dahil edebilirsiniz. Şimdi Rhino 6, Grasshopper’ı tamamen benimsiyor, bu programlama dili artık tamamen entegre. Grasshopper, öncelikle üretken sanat gibi üretken algoritmalar oluşturmak için kullanılır.

Bu 3B modelleme yazılımı profesyonel bir programdır, gerçekten karmaşık modeller ve geometriler geliştirmenize olanak tanır.


Neden Rhino kullanmaya başlamalısınız?

Rhino 3D, eğriler tekniğiyle (NURBS veya Uniform Rational Basis Spline) modellemeyi kullanan serbest biçimli bir yüzey modelleyicidir. NURBS, bilgisayar grafiklerinde eğrileri ve yüzeyleri oluşturan matematiksel bir modeldir. Bu matematiksel model, tüm 3B modelleme süreci boyunca büyük esneklik ve hassasiyet sunar. Bu teknikle, modelleme yaparken çokgenleri birbirine bağlamak yerine eğrilerle çalışırsınız. Eğrileri manipüle ederek üç boyutlu yüzeyinizi yaratırsınız. Bu tür modelleme, nesnenin yüzeyini oluşturan yüzlerin sayısını optimize etmenizi sağlayan uyarlanabilir ağ kullanır. Bu modelleme tekniği var olan en doğru yöntemdir. Daha fazlasını öğrenmek için 3D modelleme ile ilgili sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Rhino, sektörünüz ne olursa olsun tüm projelerinizi geliştirmenize yardımcı olacak gerçekten eksiksiz bir araç seti içerir. Meshlerinizi dışa aktarmak veya görüntüleme veya işleme için NURBS’yi kafeslere dönüştürmek için tüm genel araçları, dönüştürme araçlarını, nokta ve eğri seçeneklerini, yüzey özelliklerini ve birçok ağ aracını bulacaksınız.

Bu program sadece 3D kreasyonlar için kullanışlı değildir, aslında Rhino’nun Make2D özelliğini kullanmak da 2D çizimler ve taslaklar oluşturmanız için iyi olacaktır, aynı zamanda teknik illüstrasyonlarınızı geliştirebilecek ve tüm fikirlerinizi hem 2D kullanarak iletebileceksiniz. ve 3D.

Rhino özellikle eklemeli üretim için kullanışlıdır, ancak bu program aslında birçok farklı uygulama için kullanılabilir. Tasarım veya mühendislik analizi için mükemmel, doğru bir 3D modelleme yazılımıdır ve ayrıca derin analiz ve görselleştirme özellikleri sağlar. Rhino 3D modelleme yazılımı ayrıca harika fotogerçekçi işlemeler oluşturmanıza ve animasyon veya illüstrasyonlar oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Tasarım gerçekleştirme, tasarımın her aşamasında yüksek kaliteli 3B modeller gerektirir ve Rhino’nun geliştiricileri bunu gerçekten anladı. Sunumdan analize ve üretime kadar bu modelleme yazılımı, süreciniz sırasında kullanılan 3B modellerin mümkün olan en yüksek kalitede olmasını sağlamaya yardımcı olmak için her zaman yeni araçlar ve geliştirmeler sunar.

Öğrenmesi kolay, pratiğe ihtiyacınız olacak, ancak hızla tasarıma ve gerçekten üretken olmaya odaklanabileceksiniz!


Rhino ve 3D baskı

Bu yazılımın geliştirilmesi, deniz tasarımcılarına ekipmanlarının üretim sürecini kontrol etmek için kullanabilecekleri bilgisayar modelleri oluşturmaları için ideal araçlar verme fikriyle 20 yıl önce başladı. Başından beri bu program ile dijital üretim arasında gerçek bir bağlantı var.

Rhino 3D ile oluşturulan modeller doğru ve her türlü üretim süreci ve özellikle eklemeli üretim için kullanılabilir!

3D baskı projeleriniz için neden Rhinoceros 3D’yi seçmelisiniz? Bu yazılım özellikle endüstriyel tasarıma uyarlanmıştır ve hızlı prototipleme ve üretim süreçlerinizde size yardımcı olabilir. Üstelik bu 3D program size işinizde büyük özgürlük sunuyor, tamamen serbest formlu yüzeyler oluşturabilirsiniz. Hepsi bu kadar değil çünkü Rhinoceros mimari, denizcilik tasarımı, mücevher tasarımı, otomotiv tasarımları, CAD/CAM, tersine mühendislik, ürün tasarımı, multimedya ve grafik tasarım endüstrileri için yaygın olarak kullanılan bir CAD yazılımıdır. Bu güçlü 3D modelleme aracı sayesinde ürün tasarımını geliştirmek çok kolay.

Rhino 3D, CAD dosyalarını 3D olarak yazdırılabilir hale getirmek için çeşitli işlevler sağlar. Burda biraz var:

  • Mesh: 3D baskıda kullanılan birçok dosya formatı, tasarımlarında çokgen ağ kullanır. Rhino yazılımında bulunan “Mesh” işlevi, çokgen bir ağda NURBS kullanılarak tasarlanmış bir parçayı değiştirmenize olanak tanır. Bu, özellikle modeli Sculpteo’nun web sitesinde kabul edilen STL ve OBJ gibi çokgen ağ dosya biçimlerine dışa aktarmak için kullanışlıdır.
  • “Difference”: Rhino, Boolean işlemlerini gerçekleştirmenize olanak tanır (hacimlerin toplanması ve çıkarılması). Bu sayede 3D baskıya uygun kapalı hacimler oluşturabilirsiniz.
  • Join: 3D baskıda, tek bir nesne elde etmek için bir nesnenin iki parçası eklenmelidir. “Birleştirme” işlevini kullanarak, tek bir nesne oluşturmak için iki hacmin kesişimlerini birleştirir.
  • “Test Solid”: Bir model, yalnızca modellenen nesne kapalıysa yazdırılabilir. Bu fonksiyon “açık” modellemeyi tanımlayacaktır. “Kenarları Göster” komutu, modellemenin kolayca düzeltilebilmesi için açık tarafları bulmanıza yardımcı olacaktır.


3D Rhino dosya biçimleri

Katmanlı üretimi kullanmadan önce, 3B tasarımınızı profesyonel veya masaüstü 3B yazıcılarla uyumlu bir formatta dışa aktarmanız gerekecektir. Rhino 3D dosya formatı, uzantıyı (.3DM dosyası) kullanır. Rhino 3D modellemenizi Sculpteo’nun çevrimiçi 3D baskı hizmetinde kabul edilen birçok formata aktarabilirsiniz. Modellemeniz bittiğinde, dosyayı 3DS (3D stüdyo), DXF (AutoCAD), SKP (Sketchup) ve IGES gibi formatlara aktarabilirsiniz. Bunu yapmadan önce, hedef formatınızın renkleri ve dokuları desteklediğinden emin olun.


Rhinoceros 3D ile Geleceği Modellemek

Tasarımları oluşturmak ve iletmek, tasarımcının ve müşterinin bunları iyice anlamasını sağlayabilecek yüksek kaliteli modeller gerektirir. Rhinoceros 3D, çalışma aşamasından sunum ve analiz aşamasına kadar çözüm sunar. Yazılım, modelin ve nüanslarının derinlemesine anlaşılmasını sağladığından, projenin uygulanması için sağlam bir temel ve yön sağlar. Rhino 3D’de oluşturulan modeller, yalnızca 3D geometriyi 21. yüzyılda büyük bir başarıya ve popülerliğe fırlatan bu çok ihtiyaç duyulan yazılımın yetenekleri sayesinde hayat buluyor. Rhino, son derece çok yönlü, ayrıntılı odaklı ve çeşitli olduğu için düzinelerce meslekte birden fazla endüstride kullanılmaktadır.

Son yıllarda toplu konutların, dikey şehirlerin ve dünya dışı mimarinin zirveye ulaşmasıyla birlikte Rhinoceros 3D, Grasshopper 3D, Ladybug vb. yazılımların bir varlık olduğu kanıtlandı. Bu yazılım eklektik, dinamik ve türünün tek örneği yapılar oluşturmaya yardımcı oluyor!


Parametrik Mimari Hakkında

Parametrik Mimari, işlevsel, üretken ve konforlu ortamlarda bir arada var olmak için tasarladığımız, geleceğe dair düşüncelerimize ulaşmak ve ilham vermek için yenilikçi bir yaklaşım benimsemiş saygın bir yayıncılık platformudur. PA, hesaplamalı, parametrik ve dijital tasarım paradigmaları aracılığıyla görselleştirilen sanat, mimari ve tasarımı araştıran bir medya şirketidir. Bu araçlar, bir sistemin daha iyi bir yarın için daha iyi ortamlar tasarlamaya yol açacak kodlanmış bir dilde nasıl etkileşime girdiğini tanımlar ve belirgin bir şekilde betimler.


Rhino 3D Kullanan En İyi 7 Tasarım Mesleği

Gelişen 21. yüzyılda teknoloji, geleceğinizi şekillendirmede hayati bir rol oynuyor. Hesaplama tasarım yazılımı ve onunla birlikte Rhino 3D (Rhinoceros), endüstriyel ve ürün tasarımı alanlarına da ulaşmak için bir mimari ve mühendislik aracı olarak yolunu açmıştır. Rhino’yu nasıl kullanacağınızı biliyorsanız çalışabileceğiniz tanınmış tasarım mesleklerinin bir listesi:

1. TAKI TASARIMI
Mücevher tasarımı, basit boncuk işçiliğinden değerli taş kesme ve metal işçiliğine kadar uzanan, insanlığın en eski tasarım biçimlerinden biridir. Tasarım temeli, artan insan istekleri ve gider, karmaşıklık ve verimlilik gibi diğer faktörler nedeniyle Rhino gibi hesaplama tasarım yazılımlarına kaymıştır. Rhino, müşterileriniz için tasarım illüstrasyonunuzu fotogerçekçi işlemelere görselleştirmek için olağanüstü bir araçtır. Markaya özel eklentiler, 3D modelleri değerli taşlar ve montajlar gibi gerçek zamanlı envantere bağlamanıza olanak tanır.

2. ENDÜSTRİYEL TASARIM
Ürünlerinizin seri üretiminde önemli bir özellik, yaratıcı zihinler aracılığıyla fikir üretmektir. Rhino gibi 3D tasarım yazılımlarını kullanarak hızlı bir şekilde konsept tasarımı oluşturabilirsiniz. Serbest biçim yetenekleri sağlam ve dayanıklıdır. Eklentiler ayrıca organik modeller ve estetikle kullanıcı odaklı çözümler oluşturmak için ek işlevsellik sağlar.

3. MOBİLYA TASARIMI
Ahşap, metal veya cam gibi çeşitli malzemeleri kullanarak Rhino’da akıcı veya sert heykelsi mobilya tasarımları oluşturabilirsiniz. Bu kadar yüksek düzeyde hazırlanmış mobilyalar yaratmak için, Rhino’nun modellemesinin ve işlemesinin çok önemli bir rol oynadığı ayrıntılara ve analizlere titiz bir dikkat göstermeniz gerekiyor. İlk tasarım aşamasından sonra, bir günde sonsuz render oluşturabilir ve çeşitli malzemeler, yüzeyler ve renkler üretmenin tüm yönlerini keşfedebilirsiniz.

4. REVERSE ENGINE
Tasarımda tersine mühendislik, bir ürünün yeniden üretilmesi için nasıl yaratıldığını anlamak veya fiziksel bir parçayı başlangıç noktası olarak kullanarak başarısızlığın temel nedenini belirlemek için her endüstride önemli bir rol oynar. Yeni bir ürün için tasarım sürecinde, 3D modelleme kavramsal tasarımınızı test edebilir, değerlendirebilir ve doğrulayabilir. Rhino ile karmaşık organik ve serbest formların tersine mühendislik, bir çocuk oyuncağı gibidir. Birkaç eklenti, gerçek zamanlı sapma kontrolü, basitlik, satın alınabilirlik ve doğru ağ yüzeyi oluşturma sağlar. Otomatik yüzey oluşturma, neredeyse her taranan şekli bir CAD modeline dönüştürmek için rakipsiz bir güç sağlar.

5. DENİZ TASARIMI
Rhino, deniz mimarisinde tasarımcılar tarafından bir modelleme aracı olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu yazılımla hem yüzer hem de açık deniz yapılarının mühendisliği ve üretimi kolay olabilir. Ayrıca, gövde, üst yapı, ağır yük gemileri için güverte düzenleri vb. gibi düz veya eğrileri içeren çok çeşitli şeyler oluşturmanıza yardımcı olabilir. Hacimsel analizin yanı sıra ağırlık ve kütleyi de hassas bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu yazılım uygun maliyetli olduğundan, gemiler, yatlar, tekneler ve açık deniz kurulumları için abartılı tasarımlar oluşturmak için diğer özel mühendislik yazılımlarıyla entegre edebilirsiniz.

6. OTOMOBİL TASARIM
Rhino, 3D modelleme ve doğru olan üretken veya eklemeli mimari için en iyi platformlardan birini sunar. Prototipleme ve seri üretim için Rhino ve 3D baskının birleştirilmesi, otomobil parçalarının hızlı prototiplenmesi için faydalıdır.

7. MİMARİ TASARIM
Mimarinin iş akışında Rhino önemli bir yazılım haline geldi. Bu parametrik tasarım yazılımı, genç mimarlar arasında popüler bir temel haline geldi. Sadece projenizin kalitesini kontrol eden parametreleri geliştirerek çeşitli serbest akışlı yapılar oluşturulur. Optimizasyon, karmaşıklığın yönetimi ve birden fazla açıklayıcı görüntüleme modu ile bu yazılım, 3B gerçekliğe karmaşık bir sanal konsept oluşturur.