Müzik Klip1. Evrensel Dil

Her ülkenin kendi dili/dilleri olsa da, hepimizin anlayabileceği tek bir dil vardır: müziğin dili. Müziğin ne dediğini anlamak için kelimelere bile ihtiyacımız yok. Her yıl birçok farklı ülkeden birçok farklı insanın festivallere katıldığını görüyorum. Müzik çalınırken, sanki herkes hoparlörlerden ne çıktığını anlıyor ve onunla dans etmeye başlıyorlar.


2. Ambiyans

Müzik ambiyans yaratır. Yaptığınız her şeyin deneyimine katkıda bulunur. Müziksiz bir parti, müziksiz bir spor etkinliği veya müziksiz bir film hayal edebiliyor musunuz? Muhtemelen değil.


3. Müzik Birleştirir

Müziğin insanları bir araya getirmede çok önemli bir yeri vardır. Festival, konser veya kulüp gecesi olsun, insanlar çalınan müziğin keyfini çıkarmak için bir araya geliyor. Avrupa’da birkaç büyük festivale katılma ayrıcalığına sahip oldum ve bu deneyimin bir parçası olmak için dünyanın farklı ülkelerinden gelen insan sayısını görmek inanılmaz. Tomorrowland veya Ultra gibi festivallerde, tüm müzik deneyiminin keyfini çıkarmak için dünyanın her yerinden birçok insan göreceksiniz. Nereden geldiğin önemli değil, herkese aynı şekilde davranılıyor. Bu hepimizin öğrenebileceği bir şey.


4. Odaklanma

İşle ilgili bazı şeyler yapmam gerekirse, biraz daha iyi odaklanmak için arka plana biraz müzik koymak isterim. Müziğin beyin fonksiyonlarını geliştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca, başka insanlarla bir ortamda müzik dinlemek, diğer insanların seslerinden rahatsız olmamanızı da sağlar. Bir yapımcı olarak benim için iyi bir şey, bir şeyler yapmakla meşgulken müzik dinleyerek çok ilham alıyorum.


5. Duygular

Müzik, ruh haliniz için harika şeyler yapabilir. Mutlu hissetmek istiyorsanız, mutlu şarkılar dinleyebilirsiniz ve bu tam tersi şekilde de işe yarar. Hayatında birini kaybettiğinde, hüzünlü şarkılar dinlemek faydalı olur. Bilim, hüzünlü şarkılar dinlemenin sizi gerçekten daha mutlu edebileceğini söylüyor. Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Google çok şey biliyor 😉


6. Hayal gücü

Müzik dinleyen ve kafamda o müzik parçasına uyacak bir vizyona sahip olan tek kişi olduğumu sanmıyorum. Müzik, hayal gücünüzün akmasına izin verir ve bu açıkça yaratıcılığınız ve sağlığınız için iyi bir şeydir.


7. Hafıza

Müzik hafızanız için iyidir. Bahse girerim bir sürü şarkının sözlerini son zamanlarda okuduğunuz bir makaleden çok daha iyi hatırlarsınız. Yaşlıların müzik dinlemeden hatırlayamadıkları geçmişlerini hatırlamaları için huzurevlerinde müzikle terapiye başladılar.


8. Bu sadece bir zevk

Muhtemelen müzik dinlememizin en önemli nedeni ile kapatacağım. Müzik dinlemek sadece bir zevk, o yüzden bunu yapmaya devam edelim! Eğer biraz Techno’ya ihtiyacınız olursa, buraya tıklayın veya aşağıdaki play tuşuna basın!Açıkçası, Gangamstyle şarkı YouTube’daki müzik videosu olmadan uluslararası bir hit şarkı olamazdı.

Benim açımdan, müzik videosunun kendisi şarkıdan daha önemli değil. Ancak YouTube’daki müzik videosu, Sosyal medya çağında bir şarkıdan daha önemlidir.

YouTube ve sosyal medya bulunmadan önce MTV ve diğer müzik kanalları vardı. O zaman, yine de, o zamanlar şarkı, müzik videosundan daha önemliydi çünkü sınırlıydı. Ancak, YouTube’daki müzik videoları her yerde, her zaman gösterilebilir. Sınır tanımaz ve dil farklılıklarının ötesine geçer.

Nasıl oluyor da bir Kore dans-pop şarkısı, başından beri uygun bir pazarlama ve halkla ilişkiler olmadan 3,2 milyardan fazla kişi tarafından izlenebilir?

Psy, bu şarkıyı yurt dışında tanıtmak niyetinde değildi. Sadece Kore pazarında büyük bir hit olmasını diledi. Şarkının sözlerinin İngilizce çevirisi, çıktığı dönemde hiçbir şekilde yurtdışı pazarına yönelik PR ve pazarlama faaliyetleri yoktu. Müzik videosunu YouTube’a yükledi. Bu kadardı ve gerisi tarih.

Müzik endüstrisinde ilginç ve gerçeküstü bulduğum şey bir şarkı ya da müzik videosu değil. YouTube’un şu anda müzik endüstrisinde gerçek bir oyun değiştirici olduğunu gördüm.

Şimdiki çocuklar CD almıyor, radyo dinlemiyor, TV izlemiyor ve hatta yeni müzik aramak için google’a bile bakmıyorlar.

YouTube’da onlar için her şey var. Cidden, YouTube sadece müzik endüstrisinde değil, aynı zamanda arama endüstrisinde de gerçek oyun değiştiricidir. Gençler google’da aramaz. Google’da değil YouTube’da arıyorlar. YouTube’da her şeyi araştırıyorlar ve YouTube’dan yeni şeyler öğreniyorlar. Müzik bu fenomenin bir istisnası değildir. YouTube’daki izlenme sayısı artık rekor satışlardan daha önemli. Sonuç olarak, YouTube’un yaptığı müzik videosu şarkıdan daha önemlidir. YouTube olmasaydı, Gangnam Style by Psy, 3,2 milyar görüntüleme sayısıyla uluslararası hit olamaz.


1. Bir zaman kapsülü gibi
O zamanlar kültürel olarak neler olup bittiğini yakalamak için bir şarkı gibisi yoktur ve bir zaman kapsülü gibi sonsuza kadar yakalanır. Argo ve dil kullanımı zamanın çok iyi göstergesidir ve bahsedilenlere dayanarak bir şarkının tam olarak ne zaman yapıldığını muhtemelen hatırlayabilirsiniz.

Güncel moda trendlerinden, teknolojiden, popüler yiyeceklerden ve ünlülerden bahsetmek, en çok anlatılanlardan bazılarıdır ve kültürümüzün aksi takdirde unutulabilecek önemli kısımlarını ebedileştirirler.

Flo Rida’sız Apple Bottom Jeans’i veya Elvis’siz mavi süet ayakkabıları bir daha düşünebilir miyiz? Muhtemelen hayır, ama bize geçmişin kültürel eğilimlerini hatırlattığı için müziğe teşekkür edebiliriz.

2. Bize dili öğretir
Hayatta verdiğimiz ve aldığımız ilk iletişimin bir kısmı müzik yoluyla olur. Anneler, anne karnında çocukları için müzik çalar ve onlara şarkı söyler. Çoğu ebeveyn, çocuklarına erken yaşlardan itibaren şarkı söyler, çünkü şarkı söylemek dil öğrenmenin çok önemli bir parçasıdır.

Çocukken geliştirilen ilk ve en temel becerilerden biri olan alfabeyi nasıl öğrendiğimizi sanıyorsunuz? Başka bir dil aldıysanız, şarkı yoluyla da anahtar kelimeleri ve cümleleri öğrenmiş olabilirsiniz. Müzik, hafızaya çok elverişli olan eğlenceli bir tekrar biçimi sağlar ve kültürel kimliğimizi geliştirmenin önemli bir parçasıdır.

Başka bir dil konuşmuyor musun? Muhtemelen farklı bir dilde bir şarkının sözlerini biliyor ve ne anlama geldiklerini bilmiyorsunuz. Korece veya İspanyolca cümleleri ezberlemeniz istenseydi, muhtemelen zor zamanlar geçirirdiniz, ancak birkaç satır Psy veya Macarena’yı bozabilirsiniz, sorun değil.

3. Bu şekilde kutlarız
Hayatımızda kutladığımız hemen hemen her an müzikle bağlantılıdır. Düğünümüzdeki ilk dans, doğum günü mumlarımızı üfleme, gol atma. Heck, mutlu bir dans yaptığımızda kafamızdaki müziğe bile iniyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki tatillere eşlik eden farklı müzikler vardır ve farklı ülkelerde müzik ve kutlama geçitleri etrafında toplanmış bütün festivaller ve etkinlikler vardır. Müziksiz bir parti kesinlikle parti değildir ve müzik ve mutluluk dünyanın her yerinde el ele gider.

4. Modayı etkiler
J-Lo’nun pembe eşofmanı ve halka küpeleri. Çekiç pantolonu. Her Spice Girl kıyafeti. Mohawklar ve punky çengelli iğneler. Arianna’nın yüksek at kuyruğu. Hepsi ikonik, hepsi kendi zamanlarında çok etkili.

Muhtemelen en sevdiğiniz şarkıcıların en sevdiğiniz müzik videolarında ne giydiğini tam olarak hatırlarsınız ve o zaman onların tarzını kendi gardırobunuzda kopyalamaya çalışmadıysanız, en azından kesinlikle o görünümleri elde etmeyi hayal etmişsinizdir.

Müzik, on yıllardır moda açısından neyin moda olduğu konusunda standardı belirledi ve müzik videosu modası, stratejik ürün yerleşimleriyle birlikte giyim trendlerini ve alışveriş trendlerini belirlemenin de önemli bir yolu haline geldi.

Bu moda trendleri tüm dünyada gözlemlenmekte ve belli müzik tarzlarının popülaritesi, kitlelerin moda trendlerine bağlı olarak aşikardır.

5. Sizi başkalarına bağlar
Elbette, müzik trendleri nesiller boyu olma eğilimindedir, ancak müzik türleri ve on yıllar, yaş grupları ve hatta ülkeler arasında dayanışma yaratırken kültürel kimliğimizi nasıl şekillendirdikleri konusunda çok güçlü bir şey var.

İnsanlar genellikle müzikal tercihleri ​​hakkında sesini yükseltmekte sorun yaşamazlar ve birinin en sevdiği sanatçıyı reddetmek ilişkinizin sonu olabilir. İnternet çağında, müzikal fandom, dünyanın her yerine ulaşan güçlü bir çevrimiçi bağlantıya sahip tutkulu ve sadık gruplar oluşturmak için bir araya gelen diğer hayranlarla birlikte ‘stan’ fenomenini getirdi.

ABD’deki bir Beyhive üyesi (Beyoncé stan), Singapur’daki başka bir Beyhive üyesi şeklinde ruh eşini bulabilir ve müzik ikonlarına olan bu ortak aşk, sahip olabilecekleri diğer inanç farklılıklarından daha fazla anlam ifade edebilir ve daha fazla saygı görebilir. Titicaca Gölü kıyılarından New Orleans’ın renkli sokaklarına kadar dünyanın dört bir yanındaki toplulukları birbirine bağlayan güçlü şarkıları ve melodileri unutmamak gerekir.

Dünya çapında, kültürler ve dinler arasında paylaştığımız çok az şey var, ancak müzik hepimizin sevdiği, takdir ettiği ve bağ kurduğu güzel bir ortak nokta.

6. Canlı müzik bizi bir araya getiriyor
Müzik bize pek çok harika an verir, ancak harika bir müzik performansı tüm dünyadaki yaşamlarda bir dönüm noktası, temel ve beklenen bir gezidir.

İster bir konser, bir festival, bir barda canlı bir konser, sokak sanatçıları veya parkta reçel seansları olsun, kültürler her yerde gurur duyar ve bir araya gelip birlikte müziğin keyfini çıkarma fırsatının tadını çıkarır. Ve bu canlı performanslar kültüre, müzik türüne veya yaş grubuna göre değişiklik gösterse de, hepsi zaman içinde güzel bir an için kitleleri eğlendirmek ve birbirine bağlamak gibi ortak bir amaca hizmet ediyor.

İlk canlı müzik deneyiminiz her zaman hatırlayacağınız bir şeydir ve en sevdiğiniz konser muhtemelen hayatınızda yaşadığınız en havalı anlardan biri olacaktır. Arkadaşlarınızla ve yabancılarla canlı müzik eşliğinde şarkı söylemek, sallanmak veya dans etmek kadar tatmin edici bir şey vardır ve bu sadece müziğin sağlayabileceği eşsiz ve güzel bir deneyimdir.