3 Boyutlu Tasarımlar

3D Modelleme & Render Ankara

 

MİMARİ SUNUMLARDA 3D MODELLEMENİN ÖNEMLİ OLDUĞU 8 NEDEN

Teknoloji, hayal gücünü gerçeğe yaklaştırıyor, bunu eski haline getirmenin en iyi örneği, 3D modellemenin mimari tasarımların sunum dünyasını nasıl değiştirdiğidir. Bu, beyninizden çok boyutlu görüntüleri çekip nasıl göründüğünü görmek için bir kağıda boyamak gibidir. 3D modellemenin mimari hizmetlerin sunulması üzerindeki etkisi, şüphesiz gerçekleşen en dönüştürücü şeylerdir. Şimdi 3B modellemenin mimari sunum faydalarını ele alalım.1) Gerçekçi, kolay ve hızlı

2B eskizlerin yatay, dikey ve çapraz çizgilerinin puanlarını çıkarmaktan, mimari hizmetlerin tek seferlik bir resmini elde etmeye kadar, 3B modellemenin kolaylaştırdığı şeydir. Tasarımınız daha canlı hale gelir ve müşterileriniz inşaat projelerinde sanal bir tura çıkabilir. Ayrıca yeni bir planın uygulanabilir olup olmadığını hızlı bir şekilde kontrol edebilir veya tasarımdaki küçük değişikliklerin nasıl görüneceğini kontrol edebilirsiniz.


2) Bir görüntü bin kelime konuşur

Mimari 3d modelin 2d modelden nasıl daha iyi olduğunu anlamak istiyorsanız, hem tasarımları karşılaştırın hem de ayrıntılar için inceleyin.


3) Pazarlama ve proje onayları için daha iyi

Bir 3B modelden geçme deneyimi, bir 2B çizimi izlemekten daha çekici ve tatmin edicidir. Canlı görüntüler, potansiyel müşterinin zihninde daha uzun süre kalır ve müşteriyi kazanma şansınız daha yüksektir. Benzer şekilde inşaat işinde proje onay oranı 3D model kullanıldığında daha hızlıdır.


4) Kolay yeniden modelleme ve düzeltmeler

Bir 3D modelde, küçük veya büyük değişiklikler yapıldığında genel tasarım üzerindeki etkiyi görmek daha kolaydır, bu, tasarımın fazla maliyet ve inşaat sonrası maliyet getiren değişiklikler veya düzeltmeler olmadan sonuçlandırılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda, 3D modelden çıkarıldığı gibi, tasarlanan çıktıya kadar nihai yapı şekillendiği için de doğrudur.


5) Proje yürütme üzerindeki etkisi

Net bir tasarım ile inşaat mühendislerinin projeyi düşük maliyetlerle ve plana göre tamamlamaları daha kolaydır.

Sheryl Staub ve Atul khanzode tarafından sunulan bir rapor, bu teknolojilerin proje yürütme üzerinde çarpıcı bir etkisi olduğunu ortaya çıkardı:

  • Alan müdahalelerinin ortadan kaldırılması
  • Daha az yeniden çalışma
  • Artan verimlilik
  • Daha az bilgi talebi
  • Daha az değişiklik emri
  • Daha az maliyet artışı
  • İnşaatın başlangıcından tesis devrine kadar geçen sürede azalma.


6) İç mimarlar için nimet

Müşterilerinize hayallerindeki ev veya ofis binasının etkileyici bir görünümünü vermek için tüm mobilyalar, duvar boyaları ve tasarımları, gösteri parçaları, tasarımcı tavanı vb. ile gerçeğe yakın bir konut veya ticari daire modeli tasarlayabilirsiniz.


7) Ölçümler

Bir 3D tasarım, toplam yerleşimdeki nesnelerin fiziksel boyutlarını ve diğer nesnelerle olan mesafesini açıkça gösterebilir. Bu, müşterilerin alan, hareket sorunları, oda boyutu düzeltmeleri vb. gibi çeşitli hedeflere ulaşmak için boyutlarına göre nesnelerin düzenlemelerini görmelerine ve ayarlamalarına büyük ölçüde yardımcı olacaktır.


8) Daha az talimat ve dil engeli yok

Tasarım bilgilerinin nasıl çıkarılacağı konusunda net talimatlar gerektirebilecek 2B tasarımların aksine, 3B tasarımlar neredeyse talimatsızdır ve herhangi bir dil engeli yoktur. Her insanın 3B tasarımı anlaması ve yarattığı sanal gerçekliği deneyimlemesi doğaldır.


 


3D modelleme, tasarım yapma şeklimizi değiştirdi; en iyisi için. 3D modelleme sadece tasarımcıların ve son kullanıcıların alan gereksinimlerini görselleştirmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda çizim verimliliğini ve doğruluğunu da geliştirir.

Tasarım için 3B modelleme, tasarımcının 2B olarak tasarlarken göremeyeceklerini görmelerini sağlar. Tasarımcıya, bir nesnenin tüm perspektiflerden ne kadar gayrimenkul aldığını fiziksel olarak görme yeteneği verir. 2D olarak tasarlarken, tasarımcının bir nesnenin alan gereksinimlerini görmek için ayrı bir plan ve cephe görünümü oluşturması gerekir, bu da daha uzun sürer.
3D tasarım yapılırken tek modelde tasarım yapılır. Bir tasarım 2B olarak yapıldığında, genellikle her görünüm için bir tane olmak üzere birden fazla modelde yapılır. Birden fazla modelde tasarım yaparak, bilgilerin çoğaltılarak daha fazla hata yapılabileceği bir atmosfer yaratır. Bir tasarım 3 boyutlu yapıldığında tasarımcılara koordinasyon konusunda yardımcı olur. Tasarımcı, özel bir yazılımla bir 3D modeli inceleyebilir ve tasarımın gerçek boyutunu ve alanını görebilir. Ayrıca tasarımcıya, tasarımlarının diğer disiplinlerle veya 2B’de kolayca göremeyebilecekleri mevcut koşullarla çelişip çelişmediğini görmesine olanak tanır. 3B izlenecek yol yazılımı, tasarımcının tasarımın 3B modeldeki diğer öğelerle çakışıp çakışmadığını görmek için girişim kontrolleri yapmasına da olanak tanır. Tasarımcı, 3B gözden geçirme yazılımını kullanarak, tasarımın ekipman bakım erişimi ve operasyonel erişime izin verip vermediğini kolayca görebilir ve güvenlik endişelerini giderebilir. Bu, tasarımcının son kullanıcı için daha kullanıcı dostu bir tasarım oluşturmasını sağlar.

Tasarımcı, 3B olarak tasarlayarak, son kullanıcıyla birlikte 3B izlenecek yol yazılımını kullanarak bir tasarımı da gözden geçirebilir. Bu, özellikle tasarımları 2B çizimlerden görselleştirmekte zorlanan son kullanıcılar için yararlıdır. Bu, fiziksel olarak inşa edilmeden önce bir tasarım etrafında ne kadar açıklığa ve erişime sahip olacaklarını görmelerini sağlar.
3D modellemenin tasarımcılar için avantajları üretkenlik ve koordinasyonla sınırlı değildir, hem tasarımcı hem de son kullanıcı için mükemmel bir iletişim aracıdır. 3D modeller, tasarım aşamasında önemli konuşmaları başlatmaya yardımcı olabilir ve potansiyel olarak maliyetli inşaat kazalarını önleyebilir.


3D Tasarım Zamandan Tasarruf Sağlar
Üreticinin ürününüz hakkında mümkün olan en ayrıntılı bilgiye sahip olduğundan emin olmak, doğru bir fiyat teklifi aldığınızdan ve yolda daha az olası üretim sorunu olduğundan emin olmanıza yardımcı olur.

“Bir CAD dosyası, 3D modele bakarak bir parçanın tüm ince ayrıntılarını çözerken zamandan tasarruf etmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bir modelin büyütülmesine ve hatta tam bir üç boyutlu konsept elde etmek için herhangi bir eksende döndürülmesine olanak tanır. Üreticinin ürün hakkında daha fazla fikir sahibi olmasını sağlayan parçanın. Bir imalat çiziminde açıkça görülemiyorsa, bir parçanın iç özelliklerini bile ortaya çıkarabilir. Bu faydaların yanı sıra CAD kullanmak, üretim süreçleri boyunca bir parçanın hareketini simüle etmeyi mümkün kılıyor.” (Vista Endüstriyel)

3D Tasarım Malzeme İsrafını Azaltır
“CAD dosyaları, üreticinin herhangi bir malzeme kesilmeden önce takım yollarını kontrol etmesini sağlar. Bir simülasyonu çalıştırma ve böylece tüm işleme sürecini sanal bir ortamda doğrulama yeteneği, atık ve hurdayı minimumda tutmak için kritik öneme sahiptir. Bu, pahalı alaşımlar, büyük malzeme yoğun bileşenler veya karmaşık geometriye sahip olanlar gibi bazı işlerde çok önemli olabilir. Daha az hurdadan kaynaklanan diğer doğrulama avantajları arasında daha az enerji tüketimi ve daha az alet aşınması yer alır.

CAD simülasyonları ayrıca sizin ve üreticinin üretim çalışma süresinin ne kadar süreceğini belirlemenize olanak tanır. Açıkça bu, planlamanın yanı sıra iş hacmi, malzeme tedariği ve teslimatın planlanması için yararlıdır. 3D model, üretim verilerinin kaynağı olduğu için tasarım amacı korunur ve boyutsal doğruluk korunur.” (Tavsiye İmalatı)

3D Tasarım Sürekli İletişime İzin Verir
Ürün tasarımınızın tasarım veya üretim ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ayarlanması gerekiyorsa, bu kolayca dijital bir CAD dosyası içinde gerçekleştirilebilir. CAD dosyaları elektronik olarak aktarıldığından, hem sizin, hem ürün tasarım ekibinizin hem de üreticinin ileriye dönük olarak aynı bilgilere sahip olduğundan emin olursunuz.

“CAD sistemleri aynı zamanda tasarım, üretim ve diğer süreçlerde yer alanlar arasındaki iletişimi de kolaylaştırıyor. Bu, bir firma diğerini bir bileşeni tasarlamak veya üretmek için sözleşme yaptığında özellikle önemlidir.” (Inc.)

Günümüzün üretim ortamında CAD dosyaları bir zorunluluktur. 3D tasarım, ürününüzün biçimini, uyumunu ve işlevselliğini değerlendirmenize olanak tanır. Tasarım ayrıca toleransı, yükleri, stresleri doğrulayacak ve üretilebilirliği optimize edecektir. Fikri mülkiyet hakları veya patent koruması için başvuruda bulunmayı planlıyorsanız, bir CAD dosyası tasarımın avukatınıza ve patent başvurunuzu inceleyen kişilere net bir şekilde iletilmesine yardımcı olacaktır.