Videography

Videografi Ne Demektir?

Videografi, teyp, sabit disk, DVD/CD, Blu-ray ve benzerleri gibi elektronik ortamlar kullanılarak video veya hareketli görüntü yakalama işlemidir ve aynı zamanda video üzerinde istenen etkiyi ortaya çıkaracak şekilde video çekme sanatını ve sürecini içerir. izleyici. Bir kameraman, kameraman olarak videoyu çeken kişi veya videonun yapımından sorumlu kişi olabilir.

Videographer Ankara

Videografi, genellikle birkaç kişiden oluşan bir ekipten, video çekiminden ayar ve düzenlemeye kadar her şeyi yapan tek bir kişiye kadar küçük bir ölçekte, fikir aşamasından nihai ürüne kadar videoların üretilmesidir. Ortam her zaman dijital kamera veya video kamera olmuştur ve elde edilen yakalanan video, bir bant gibi bir dijital depolama ortamında saklanmaktadır; modern kameralar videoyu sabit sürücülere, katı hal sürücülerine veya flash depolamaya kaydeder.

Son zamanlarda, esas olarak video yakalama ve video düzenleme teknolojilerindeki ilerleme nedeniyle, sinematografi ve videografi arasındaki çizgi biraz bulanıklaştı ve birçok kameraman kendisini görüntü yönetmeni olarak adlandırmaya başladı. Ancak video yakalama ve düzenleme araçları için aynı teknolojiye rağmen, ikisi arasında basit ama çok büyük bir ayrım hala mevcuttur. Sinematografi, sinema veya tiyatrolar için tasarlanan filmlerin yapımında görsel ve genel yönü içerirken, videografi, ne kadar büyük olursa olsun, TV ve televizyonda yayınlanması amaçlanan videolar gibi tiyatrolara yönelik olmayan herhangi bir prodüksiyona atıfta bulunur. İnternet.

Bir kameraman, canlı etkinlikleri ve video prodüksiyonlarını kaydeden bir profesyoneldir. Kameramanlar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere nispeten küçük yapımlar üzerinde çalışır:

 • belgeseller
 • Kısa filmler
 • Düğünler
 • Yasal ifadeler
 • Doğum günü partileri
 • Spor etkinlikleri
 • Reklamlar ve ürün tanıtımları
 • Eğitim videoları

Videographer Ankara ÇankayaVideographer ile Cinemagrapher ne farkeder?

Videografçılar, film ve televizyon setlerinde çalışan görüntü yönetmenlerinden çok daha küçük ölçekli projelerde çalışırlar. Sonuç olarak, kameramanların kullandığı ekipler de çok daha küçüktür. Bazı durumlarda, kameramanlar yalnız çalışırlar.

Tarihsel olarak kameramanlar elektronik medyayı kullanırken, görüntü yönetmenleri filmle çalıştı. Dijital kameraların yükselişi bu ayrımı daha da bulanıklaştırdı. Bazı görüntü yönetmenleri hala filmle çalışırken, diğerleri dijital çekimleri tercih ediyor.

Ayrıca kameramanların, nadiren kameranın arkasına adım atan görüntü yönetmenlerinden daha fazla uygulamalı bir rol çekim filmi vardır.

Bu farklılıklara rağmen, bazı kameramanlar kendilerine görüntü yönetmeni demeye başladılar. Bu kameramanlar, görüntü yönetmeni teriminin daha olumlu, profesyonel çağrışımlara sahip olduğunu düşünüyor. Bu uygulama, daha sinematik görünümlü videolar oluşturduklarından, DSLR kameralı kameramanlar arasında en yaygın olanıdır.

 

Kameramanların Görevleri Nelerdir?

Videografçılar bir dizi profesyonel görevi yerine getirirler. Serbest kameramanların genellikle kurumsal kameramanlardan daha fazla sorumluluğu vardır. Ortak görevleri şunları içerebilir:

 • Müşteriler veya şirket paydaşları ile video ihtiyaçlarını ve stratejisini tartışmak
 • Çekim sırasında kamerayı çalıştırma
 • Küçük bir ışık ve ses teknisyeni ekibini ve varsa diğer kamera operatörlerini yönetmek
 • Kamera, aydınlatma, ses ve düzenleme ekipmanlarının bakım ve onarımı
 • Ham görüntüleri cilalı video sunumlarında düzenleme