Post Prodüksyon

Video Post Prodüksiyon Hizmetleri nelerdir?

Video veya film geliştirmenin üçüncü aşaması, post prodüksiyon olarak adlandırılır. İlk aşama, videonun planlandığı yapım öncesi, ikinci aşama ise videonun çekildiği yapım aşamasıdır. Post prodüksiyon genellikle çekim tamamlandıktan sonra gerçekleşen her şeyi içerir.

Ankara Post Production Hizmetleri

Post prodüksiyon hizmetleri genellikle prodüksiyon şirketleri veya video ajansları tarafından sunulur. Tanım olarak, post prodüksiyon, düzenleme, özel efektler ve/veya animasyonu içerir. Ancak, videonuzu televizyon şirketlerine göndermek veya videoyu çevrimiçi olarak yüklemek gibi dağıtımı da içerebilir.

İyi bir post prodüksiyon hizmetine giden çok daha fazla ayrıntı ve bilgi var, çoğu insanın fark ettiğinden daha fazla. Aşağıda, üretim sonrası hizmete dahil edilebilecek hizmetlerin ayrıntılı bir listesi bulunmaktadır. Tartışacağız:

  • düzenleme
  • Renk Düzeltme
  • Görsel efektler
  • Animasyon
  • Dağıtım

Post Prodüksyon Hizmetleri Ankara

Post Prodüksiyon Türleri

düzenleme

Kurgu, çoğu zaman insanların “post prodüksiyon” kelimesini duyduklarında akıllarına gelen ilk şeydir. İstediğiniz hikayeyi anlatmak için çekiminizden klipleri seçip belirli bir sıraya koyma eylemidir. Düzenleme hem resim hem de ses manipülasyonunu içerir. Ayrıca herhangi bir alt üçte birlik kısmı (bir konuşmacının başlığı veya bir bölümün başlığı gibi), kredileri, foley sesini, ses efektlerini ve film müziğini de içerecektir.

 

Renk Düzeltme

Renk düzeltme, genellikle düşünülmeyen bir düzenleme öğesidir, ancak videonuzda büyük bir fark yaratabilir. Bir video çekerken, birden fazla kamerayla ve birden fazla yerde çekim yapıyor olacaksınız. Çekim sırasında aydınlatma ve kamera ayarlarının mümkün olduğunca tutarlı olmasını sağlamak prodüksiyonun işidir, ancak postta her zaman aydınlatma ve renk derinliğinde bir değişiklik olacaktır. Renk düzeltme, hikayenizdeki sürekliliği korumaya yardımcı olur ve videonuzun tonunu belirler.

Post Prodüksyon Hizmetleri

Görsel efektler

Görsel efektler, birkaç farklı şeyi içerebilen başka bir kategoridir. Görsel efektler, yeşil ekran kompostlama veya namlu flaşları gibi post prodüksiyonda yapılan görsellerdir. Terim, herhangi bir nedenle üretim sırasında filme alınamayan herhangi bir görüntüyü ifade edebilir.

CGI veya bilgisayar tarafından oluşturulan görüntüler, karakterlerin, modellerin veya tasarımların bir bilgisayar kullanılarak oluşturulduğu bir tür görsel efekttir. Ticari film yapımında en yaygın görsel efekt biçimidir ve yetenek ve zaman alır.

Unutmayın, görsel efektler, prostetik makyaj veya sette patlamalar gibi prodüksiyonda uygulanan efektler olan özel efektlerle karıştırılmamalıdır.

 

Animasyon

post prodüksiyon hizmetleriAnimasyon, bir ajansın sunabileceği başka bir post prodüksiyon hizmetidir. Tanım olarak animasyon, birbirinden çok az farklı olan ardışık görüntülerin hızlı bir şekilde art arda kullanılmasıyla hareket yanılsaması yapma sürecidir. Günümüzde çoğu animasyon bilgisayar aracılığıyla yapılır, teknik olarak CGI yapar, ancak animasyon ve CGI arasında konuşulmayan bir ayrım vardır. Genellikle CGI, gerçeğe yakın görünmesi amaçlanan görüntülere atıfta bulunurken, animasyon “gerçek hayat” gibi görünmemektedir.

 

Dağıtım

Video dağıtımı, birkaç şeye atıfta bulunabilen başka bir kategoridir. Platformlar, Netflix ve Amazon gibi akış hizmetlerinden Facebook ve Instagram gibi sosyal medyalara, Comedy Central veya MTV gibi televizyon kanallarına kadar değişebilir.

Sosyal medya platformlarının her birinin en boy oranı ve maksimum uzunluk gibi kendi video gereksinimleri vardır. Bu, düzenleme ve renk düzeltme işleminden sonra bir videonun kaç sürümünün dışa aktarılması gerektiğini etkileyebilir.

Akış hizmetleri, zaman kaydırmalı görüntüleme (Sky Catch-up TV gibi) ve isteğe bağlı görüntüleme (YouTube gibi) içeren doğrusal olmayan (veya tek noktaya yayın) bir dağıtım modeli kullanır.

Post prodüksiyon hizmetleriSonra, tamamen farklı bir süreç olan televizyon dağıtımınız var. TV, içeriğin planlanmış bir zamanda yayıncıdan merkezi olarak dağıtıldığı doğrusal yayın modelini kullanır. Ayrıca videonuzun yayınlanmadan önce Clearcast ve Adstream incelemesinden geçmesi gerekir.

Bu yayın modellerinin her biri için (tıpkı sosyal medya gibi) videonuzun karşılaması gereken farklı teknik özellikler vardır. Üretim sonrası dağıtım hizmetleri, sizin için bu gereksinimlerin ve denetimlerin yerine getirilmesini içerebilir.