zBrush Kursu Ankara

ZBrush Kursu Ankara zBrush güçlü dijital heykel ve boyama programını kapsamlı şekilde sunmaktadır. Pixologic ZBrush’ı daha önce Studica’nın blogunda gördünüz. Başlamak için yararlı ZBrush kaynaklarımız veya ZBrush 4R7 sürümünün kapsamımız bir zil çalabilir. ZBrush’ı ZBrushCore’un “ebeveyni” olarak düşünün. 3D heykel ile ilgileniyorsanız, ancak ZBrush gibi büyük bir uygulamaya hemen atlamaya hazır değilseniz, ZBrushCore tam size göre. Tam sürüm için bir basamak taşıdır.


ZBrush 3D baskı için iyi mi?

3D baskı için kendi tasarımlarınızı mı yaratmak istiyorsunuz? Eğer öyleyse, muhtemelen fikirlerinizi hayata geçirmek için kullanabileceğiniz birçok program olduğunu öğrendiniz ve kendinize ZBrush’ın sizin için doğru olup olmadığını soruyor olabilirsiniz. Başka yerde arama! Bu yazıda, ZBrush’ın en önemli yönlerini ele alacağım ve sizin için uygun olup olmadığına karar verebilmeniz için bunları benzer yazılımlarla karşılaştıracağım.

Organik şekiller tasarlamak istiyorsanız ve aboneliği karşılayabiliyorsanız, ZBrush 3D baskı için harika bir seçenektir. Bu programın doğası gereği, hassasiyet ve teknik detay gerektiren projeler için pek uygun değildir. Sanatsal tasarımla ilgilenen herkes bu aracı ve modellerinize getirebileceği inanılmaz ayrıntı düzeyini takdir edecektir.


ZBrush'ı öğrenmek kolay mı?

ZBrush’ı öğrenmek zor olabilir, özellikle de 3D modelleme konusunda arka plan deneyimi olmayan yeni bir kullanıcıysanız. Bu aracı kullanmayı öğrenmek, ZBrush’ın işleri kendi yöntemiyle yaptığı ve geleneksel gelenekleri gerçekten takip etmediği için önemli miktarda zaman alır. Başladığınızda, kullanıcı arayüzü, kullanıcı dostu olmayan bir deneyime neden olacak şekilde mantıksız geliyor.

Yeni başlayanlar için Zbrush’ın ücretsiz ve lite versiyonu olan ZBrushCoreMini ile başlamanızı tavsiye ederim. Çok fazla dikkat dağıtıcı olmayacağından ve kullanıcı arayüzü daha temiz olacağından, daha az işlevsellik öğrenme sürecinde yardımcı olacaktır. Başlangıçta 4-5 fırçadan fazlasına ihtiyacınız yok, sadece navigasyonun nasıl çalıştığını anlamaya odaklanın. Bunu anladıktan ve bir modele nasıl çözünürlük ekleyeceğinizi öğrendikten sonra, istediğiniz her şeyi modellemeye başlayacaksınız.

Yazılımı nasıl kullanacağınızı öğrenmenin yanı sıra, anatomiyi yeniden oluşturmak için temel heykeltıraşlık becerilerini de öğrenmeniz gerekir. ZBrush sihirli bir şekilde harika şeyler yaratmanıza izin vermez, yine de temel bilgilere ihtiyacınız var.


ZBrush 3D baskıda popüler mi?

ZBrush, karmaşık tasarımlar oluşturmak için kullanabileceğiniz popüler bir 3D modelleme yazılımıdır ve küçük modellerde bile yüksek düzeyde ayrıntıya ulaşabilirsiniz. İnsanlar, yaratıklar ve mücevherler gibi organik şekilleri 3D baskıyı göz önünde bulundurarak şekillendirmek idealdir.

ZBrush, yüksek çözünürlüklü geometri ile çalışma söz konusu olduğunda endüstri standardıdır ve yazılımı kullanmak için bir abonelik gerekli olduğu için çoğunlukla profesyoneller tarafından kullanılır. Hobiler, ZBrushCoreMini veya Blender’ı, bu programların kullanımı ücretsiz olduğu için benzer amaçlar için tercih edebilir.


ZBrush kullanarak herhangi bir şey tasarlayabilir misiniz?

ZBrush, geleneksel heykeltraşlığa benzeyen bir 3D modelleme yazılımıdır. Esas olarak yüksek çözünürlüklü 3D modelleri şekillendirmek için bir araçtır ve muazzam ve zarif bir heykel fırçası seçimine sahip olduğu için tartışmasız en iyisidir.

Geleneksel CAD yazılımı gibi boyutsal olarak doğru olmadığı için makine mühendisliği veya endüstriyel üretim için parça tasarlamak için ZBrush kullanmayacaksınız. ZBrush, gerçekçi formların doğal görünümünü aradığınız sanatsal tasarım ve organik şekiller için kullanılır.

ZBrush ile hiperrealizm sanatı mümkündür, çünkü çok yüksek bir poligon sayısını işleyebilir. Bu, inanılmaz bir ayrıntı kalitesi elde etmenizi sağlar, bir karakterin cildindeki gözenekleri kelimenin tam anlamıyla görebilirsiniz!

Dijital heykel için endüstri standardı olarak kabul edilen ZBrush, büyük stüdyoların onu filmler, oyunlar ve animasyonlar için modeller oluşturmak için kullandığı profesyonel sahnede daha fazla kullanım görüyor.


ZBrush ve Blender, karşılaştırma

ZBrush’tan farklı olarak Blender, ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. İster kişisel ister ticari amaçlarla kullanmak isteyin, bu yazılımı kullanmak için herhangi bir para harcamanıza gerek kalmayacak ve açık kaynaklı olduğu için Python geliştiricileri, kendi yazılımlarını oluşturarak yazılımın işlevlerini genişletmek için Blender’ın API’sini kullanabilirler. aletler. Her iki program da sanatsal tasarım için harikadır ve özelliklerine hakim olmak zaman alacaktır.

ZBrush, şekillendirme konusunda uzmanlaşmıştır ve başka hiçbir yazılım, muazzam ve rafine edilmiş şekillendirme fırçaları seçiminin yanına yaklaşamazken, Blender, 3D boru hattının tamamını (modelleme, donanım, animasyon, simülasyon, oluşturma, birleştirme, birleştirme) desteklediği için daha geniş bir kullanım alanına sahiptir. hareket izleme, hatta video düzenleme ve oyun oluşturma).

Hiperrealizm sanatı yaratmak isteyen herkes için ZBrush, Blender’dan çok daha yüksek bir poligon sayısını işleyebildiği için tercih edilen seçenektir. Bu, tasarımlarınızda inanılmaz detay seviyelerine ulaşmanızı sağlar.


ZBrush için bir tablete mi ihtiyacınız var?

ZBrush’ı tablet olmadan kullanabilirsiniz, ancak bir tablet kullanarak oluşturulmuştur. Bir tablete alışmak biraz pratik gerektirecektir, ancak çoğu zaman özellikle organik modelleme için bir tablet kullanmak isteyeceksiniz. Şekillendirici bir tablet daha doğal bir hareket ve en önemlisi basınç hassasiyeti sağlar. Wacom tabletleri çoğu tasarımcı için tercih edilen seçimdir.

 

ZBrush hangi işletim sistemlerini destekler?
ZBrush, hem Windows hem de Mac işletim sistemleri için geliştirilmekte ve sürdürülmektedir. Linux kullanıcıları, onu tamamen destekleyen Blender’ı denemek isteyebilir.